COŚ DLA PODNIEBIENIA

Młodzież z CKiW OHP w Gołdapi realizuje przez cały rok zajęcia w ramach koła gastronomicznego. Dzisiaj zajęcia odbyły się inaczej. Pod okiem Marzeny Chilickiej, zorganizowane zostały warsztaty wypieku mazurskiego sękacza. które pozwoliły poczuć klimat tego regionalnego wyrobu. Młodzież poza wysłuchaniem historii wypieku, wzięła aktywny udział w jego przygotowaniu i pieczeniu. Taka forma warsztatów pozwoliła zainteresowanym dowiedzieć się: co to jest właściwie ten sękacz? Jak się go robi? Jakich produktów używa się do jego produkcji? Ile czasu trwa pieczenie sękacza?

Sękacz to pyszne ciasto biszkoptowo-tłuszczowe, które pieczone jest na obracającym się rożnie, w kształcie wałka lub stożka. Rożno, na którym powstaje sękacz polewa się kolejnymi warstwami ciasta i stale obraca. W przekroju sękacza widoczne są grubsze jaśniejsze barwy ciasta, które są oddzielone ciemniejszymi warstwami spieczonego ciasta. Spływające ciasto, w trakcie obracania na rożnie spływa i zastyga, w rzeczywistości tworzą one zastygające sople, które naśladują sęki. Kolor sękacza zbliżony jest do złocisto-bursztynowego; wypiekanie sękacza to proces długi i żmudny. Najlepiej, aby przy jego pieczeniu były obecne dwie osoby: jedna obraca ruszt, natomiast druga nakłada kolejne warstwy ciasta. Upieczenie sękacza wymaga cierpliwości i odporności na wysoką temperaturę. Podobno najlepszy sękacz to taki po trzech dniach od upieczenia.

Zajęcia okazały się niepowtarzalnym pomysłem na wspólną zabawę, integrację i edukację, wracaliśmy do internatu z niesamowitym wrażeniem, jakie pozostawiła w nas sama sztuka pieczenia wspaniałego ciasta, jak i jego późniejsza degustacja.

Kadra wychowawcza