Kucharze i fryzjerzy realizują staż zawodowy w Hiszpanii z Erasmus+

Grupa 16 stażystów rozpoczęła staż zawodowy w Hiszpanii. Dziewczyny z uśmiechami na twarzy, pełne entuzjazmu i chęci do pracy ruszyły na zajęcia.

Grupa kucharzy realizuje staż zawodowy w Ceshma Centro de Estudios Superiores de Hostelería w miejscowości Torremolinos, dojazd do miejsca odbywania stażu zajmuje prawie 1,5 godziny. Wszystkie stażystki twierdzą, że warto. Nasze uczennice mają przyjemność poznać i zasmakować dań typowo hiszpańskich, jest to niesamowite doświadczenie gdyż ten rejon Europy znany jest z prostych i bardzo charakterystycznych smakowo potraw. Przez ostatni tydzień przygotowywały m.in. omlet hiszpański „tortilla francesa”, pudding hiszpański „arroz con leche”, a nawet hiszpańskie smażone mleko „leche frita”. Makaron z krewetkami „Paella” okazał się hitem – ten smak znany dla naszym stażystkom tylko z opowiadań, okazał się bardzo ciekawy i wyrazisty. Jest to ogólnonarodowy przysmak Hiszpanów, a nazwa „Paella” pochodzi od paellery czyli naczynia w którym jest przygotowywane danie.

Grupa fryzjerek realizuje staż zawodowy w Grupo Nebro – Academia de Peluqueria y Estetica w Maladze. Miasto charakteryzują piękne uliczki i dobrze zorganizowana komunikacja, mimo tego dojazd zajmuje młodzieży 45 minut. Każdego dnia stażystki poznają hiszpańskie techniki pracy z włosami, m.in. nowa technika nawijania włosów na palce, wykonywanie pasemek na włosach przy użyciu grzebienia. Dziewczyny nabywają nowych umiejętności, doskonalą się w zawodzie fryzjerskim oraz odkrywają tajniki pracy z klientem z zewnątrz.

Zajęcia zawodowe to nie wszystko. Grupa ma cudowną pogodę i tyle miejsc do zwiedzania. Zwiedzili z przewodnikiem Malagę, weszli na punkt widokowy, poznali kulturę mieszkańców biorąc udział w wieczorze Flamenco.

W sobotę zrealizowana została wycieczka grupowa do pięknej miejscowości Marbella – słynnego kurortu wybrzeża Costa del Sol. Marbella słynie z przepychu i luksusu, chodząc uliczkami miasteczka dziewczyny mogły podziwiać rzeźby Salvadora Dali. Pogoda dopisywała, więc grupa zakończyła dzień na przepięknej plaży Marbelli.

Niedziela to dzień pełen wrażeń, Caminito Del Rey okazał się idealną wycieczką dla naszej aktywnej grupy. Stażystki uwielbiają chodzić więc nie straszna im była wycieczka w górzystych terenach trwająca ponad 4 godziny. Chwilami dziewczyny mogły poczuć dreszczyk emocji, ponieważ ścieżka była usytuowana pomiędzy ogromnymi górskimi urwiskami. Niezapomniane wrażenia, cudowne widoki zostaną z dziewczynami na długo.

Czekamy na kolejne relacje z wyjazdu; stażystki czeka drugi tydzień stażu zawodowego.

Projekt „Młody ślusarz i kucharz w Unii Europejskiej” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Koordynator projektu Emilia Klimowicz