Ostatnie przygotowania przed wyjazdem na staż zawodowy z Erasmus+

To już ostatnie spotkania organizacyjne i kulturowe z młodzieżą wyjeżdżającą na staż do Hiszpanii. Młodzież poznała kulturę i obyczaje panujące w Hiszpanii, wspólnie oglądaliśmy zdjęcia z miejsc które planujemy odwiedzić podczas wyjazdu. Jest dużo emocji i oczekiwań, młodzież jest ciekawa wyjazdu, widać entuzjazm i zaangażowanie w przygotowaniach – bardzo nas to cieszy. Dużo rozmawiamy na temat zwyczajów, postawy oraz zachowania podczas wyjazdu, zwracamy szczególną uwagę na zasady przestrzegania bezpieczeństwa. Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczy we wszystkich organizowanych zajęciach. Wspólnie ustaliliśmy regulamin wyjazdu, każdy uczestnik otrzymał informację o wyjeździe, w której znajdzie harmonogram wyjazdu, zasady pakowania walizek, informację o miejscu pobytu i miejscu praktyk oraz plan atrakcji kulturowych (m.in. wycieczka do Caminito del Rey).

Stażystki przymierzały odzież ochronną, dobrały rozmiary butów, aby profesjonalnie prezentować się podczas zajęć w hiszpańskich szkołach. Dodatkowo otrzymają także rozmówki hiszpańskie, zostaną zaopatrzone w dzienniki praktyk i zestaw piśmienniczy.

Przed wyjazdem z młodzieżą zrealizowano zajęcia: pedagogiczne, kulturowe, organizacyjne i kurs języka hiszpańskiego. Z każdym uczestnikiem podpisana została umowa Erasmus+ na wyjazd, każdy uczestnik podpisał też program praktyk zawodowych w języku polskim i hiszpańskim.

Dopinamy ostatnie formalności i już jesteśmy gotowi na nowe doświadczenia i wyzwania w Hiszpanii.

Projekt „Młody ślusarz i kucharz w Unii Europejskiej” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Koordynator projektu Emilia Klimowicz