Andrzejki

Skąd pochodzi tradycja wróżb andrzejkowych – nie wiadomo. Wiemy jednak, że na terenie całej Europy odprawiano je już w XII wieku. Łączą się z imieniem Andrzej, który był uważany za patrona panien, które chcą szybko zmienić stan cywilny. Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb, dotyczących małżeństwa i miłości. W dawnych czasach traktowano je bardzo poważnie między innymi mówiono, że jeśli dziewczyna nie jadła przez cały dzień i modliła się do św. Andrzeja to we śnie mógł ukazać się jej przyszły mąż. Inny rytuał związany był z wysiewaniem w garnkach lub na polu ziaren konopi oraz lnu, które grabiono męskimi spodniami. Miało to sprowadzić ukochanego do domu młodej dziewczyny. Jeszcze inny zwyczaj wiązał się z uciętą gałązką wiśni lub czereśni w Andrzejki – jeśli ta zakwitała w Boże Narodzenie, zwiastowało to niedługie zamążpójście. W jeszcze innym ustawiano buty, jeden za drugim aż do progu ściany. Ta, której obuwie jako pierwsze dotarło do końca, miała jako pierwsza spośród panien wyjść za mąż.

My tegoroczne Andrzejki w CKiW w Gołdapi spędziliśmy w bardzo magiczny sposób.

Postanowiliśmy powspominać tradycje i zabawy, które wykorzystywane były już od dawien dawna. Dużo emocji było podczas lania wosku, ponieważ kształt który powstał był definicją tego co czeka nas w przyszłości a kształty były naprawdę przeróżne.

Nasze uczestniczki były bardzo ciekawe jak na imię będzie miał ich przyszły kandydat na męża i tu również było dużo emocji.

Mieliśmy wspaniałych magików którzy próbowali nas rozbawić dobrym słowem i sytuacjami które czekają nas w najbliższym czasie.

Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi młodzież i dorośli. Polecamy tego rodzaju zabawę każdemu, ponieważ tego dnia każdy może poczuć tą magię, wystarczy odrobina pozytywnej wiary.

 

Kadra wychowawcza