Rozpoczęliśmy wsparcie psychologiczno – motywacyjne

Zajęcia z psychologiem w formie indywidualnej i grupowej mają na celu pomoc w przezwyciężaniu barier związanych z podjęciem aktywności zawodowej, zmotywowanie młodzieży do udziału w zajęciach oraz zapobieganie depresji wśród młodzieży. Wsparcie to kierowane jest do 20 uczestników projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” realizowanego przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 Zajęcia z zakresu integracji, komunikacji, negocjacji i rozwiązywania sytuacji konfliktowych cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W celu podwyższenia samodzielności i zwiększenia szans znalezienia zatrudnienia uczestnicy odbywają warsztaty kształtujące umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Podczas symulacji rozwiązują problemy, z którymi mogliby się zetknąć: stres, agresja, uzależnienie, niska samoocena, odrzucenie itp.

Uzupełnieniem zajęć grupowych z psychologiem są indywidualne konsultacje psychologiczne, z których może skorzystać 50 % grupy. Specjaliści udzielają pomocy
w rozwiązywaniu osobistych problemów uczestników związanych np. z sytuacją rodzinną, nieradzeniem sobie ze stresem i agresją, konfliktami z rówieśnikami, uzależnieniami, barierami w kontaktach interpersonalnych, niską samooceną oraz motywacją do podejmowania konstruktywnych działań.

W najbliższych dniach będziemy kontynuować zajęcia z psychologiem w formie grupowych zajęć z zakresu zapobiegania depresji wśród młodzieży. Celem tych zajęć jest uświadomienie młodym ludziom, jak poważną chorobą jest depresja, jakie niesie skutki, co jest jej przyczyną, jak ją się diagnozuje oraz przede wszystkim jak można jej zapobiegać oraz gdzie się zwrócić o pomoc. Ze względu na sytuację życiową, w jakiej znajdują się uczestnicy projektu, są oni szczególnie podatni na przygnębienie, zniechęcenie oraz poczucie braku sensu, a po pogłębieniu tego stanu i zachorowaniu na depresję, znalezienie zatrudnienia staje się niemożliwe, bo osoba która traci wiarę w siebie nie ma szansy zaprezentować się dobrze potencjalnemu pracodawcy.

 

Koordynator projektu

Małgorzata Kwiatkowska